Realizujemy wnioski na wyroby medyczne online! Darmowa dostawa od 350 zł

Stomia - Pielęgnacja skóry - jak o nią dbać?

Wymiana worków stomijnych i zasady w pielęgnacji stomii:

10 kroków w codziennej pielęgnacji

  1. Wymiana worka stomijnego w pomieszczeniu z umywalką i toaletą.
  2. Przygotowanie potrzebnych akcesoriów przed czynnościami pielęgnacyjnymi i odklejeniem sprzętu stomijnego.
  3. Przycięcie przylepca do wielkości stomii – zawsze trzeba pamiętać o tym, że stomia się zmienia. Można skorzystać z miarki pozwalającej na zmierzenie wielkości stomii.
  4. Dokładne umycie skóry po odklejeniu worka wodą z mydłem i jej osuszenie. Nie wolno na okolice stomii stosować preparatów na bazie spirytusu, benzyny aptecznej czy innych odtłuszczających skórę. Może to doprowadzić do tego, że sprzęt nie będzie się trzymał. Do mycia skóry nie należy stosować także chusteczek pielęgnacyjnych dla niemowląt. Dostępne są specjalne chusteczki do oczyszczania skóry wokół stomii. Nie należy stosować także tłustych kremów, balsamów, oliwek.
  5. Umycie rąk po każdorazowej zmianie worka.
  6. Nie należy obawiać się brać kąpieli pod prysznicem lub w wannie, także po zdjęciu worka stomijnego. Jedynie woda nie powinna być zbyt gorąca, gdyż śluzówka jelita jest mniej odporna na temperaturę. Woda powinna mieć temperaturę nie wyższą niż 40 stopni Celsjusza.
  7. Usunięcie włosków ze skóry brzucha pomoże w pewniejszym przyklejeniu sprzętu stomijnego. Jednak nie należy robić tego za pomocą kremów depilujących gdyż mogą powodować podrażnienia.
  8. Ogrzanie przylepca w dłoniach przed bezpośrednim przeklejeniem go na skórę.
  9. Zmiana worka stomijnego nie musi być dokonywana codziennie, jeśli treść jelitowa nie podcieka, a przylepiec nie stracił szczelności.
  10. Sprawdzanie przed wyjściem z domu, czy sprzęt stomijny jest na odpowiednim miejscu i czy nie stracił szczelności.