Wymiana worków stomijnych i zasady w pielęgnacji stomii:
Dobranie odpowiedniego rozmiaru i rodzaju worka stomijnego
Dobrze dopasowany sprzęt stomijny zmniejsza ryzyko kontaktu treści jelitowej lub moczu ze skórą wokół stomii. Najważniejsze jest to, by sprzęt był szczelny dla treści jelitowej, a jego przylepiec nie podciekał i jak najskuteczniej chronił skórę wokół stomii.
Regularna wymiana worka stomijnego
W systemie jednoczęściowym worki należy zmieniać przynajmniej raz na dobę. W systemie dwuczęściowym zmiana płytki jest konieczna co 3-5 dni, a mocowane do niej worki powinno się wymieniać co najmniej raz w ciągu doby. Regularna wymiana worka stomijnego sprawi, że pacjent będzie czuć się bardziej komfortowo i dyskretnie.
Zachowanie szczególnej ostrożności zdejmując sprzęt stomijny
Należy przytrzymywać skórę delikatnie jedną ręką (nad workiem), usuwając go przy użyciu drugiej ręki (pociagając delikatnie do dołu). Warto skorzystać ze specjalnych kosmetyków do usuwania przylepca.
Osuszenie skóry przez założeniem sprzętu stomijnego
Jest to bardzo ważne. Na suchej skórze przylepiec worka lub płytki trzyma się lepiej. W ten sposób zmniejsza się również ryzyko infekcji grzybiczej. Przed przyklejeniem nowego sprzętu, nie może być pozostałości jakichkolwiek substancji bo to zmniejsza przyczepność sprzętu stomijnego.
Obserwowanie stanu skóry wokół stomii
Widoczne zmiany może powodować nagły przyrost masy ciała lub jej zmniejszenie, ćwiczenia fizyczneciąża, ale także niektóre choroby. W razie wątpliwości zawsze należy zwrócić się do specjalisty, by podjąć właściwą decyzję, co do zmiany rodzaju lub rozmiaru sprzętu stomijnego.
10 kroków w codziennej pielęgnacji
Wymiana worka stomijnego w pomieszczeniu z umywalką i toaletą.
Przygotowanie potrzebnych akcesoriów przed czynnościami pielęgnacyjnymi i odklejeniem sprzętu stomijnego.
Przycięcie przylepca do wielkości stomii – zawsze trzeba pamiętać o tym, że stomia się zmienia. Można skorzystać z miarki pozwalającej na zmierzenie wielkości stomii.
Dokładne umycie skóry po odklejeniu worka wodą z mydłem i jej osuszenie. Nie wolno na okolice stomii stosować preparatów na bazie spirytusu, benzyny aptecznej czy innych odtłuszczających skórę. Może to doprowadzić do tego, że sprzęt nie będzie się trzymał. Do mycia skóry nie należy stosować także chusteczek pielęgnacyjnych dla niemowląt. Dostępne są specjalne chusteczki do oczyszczania skóry wokół stomii. Nie należy stosować także tłustych kremów, balsamów, oliwek.
Umycie rąk po każdorazowej zmianie worka.
Nie należy obawiać się brać kąpieli pod prysznicem lub w wannie, także po zdjęciu worka stomijnego. Jedynie woda nie powinna być zbyt gorąca, gdyż śluzówka jelita jest mniej odporna na temperaturę. Woda powinna mieć temperaturę nie wyższą niż 40 stopni Celsjusza.
Usunięcie włosków ze skóry brzucha pomoże w pewniejszym przyklejeniu sprzętu stomijnego. Jednak nie należy robić tego za pomocą kremów depilujących gdyż mogą powodować podrażnienia.
Ogrzanie przylepca w dłoniach przed bezpośrednim przeklejeniem go na skórę.
Zmiana worka stomijnego nie musi być dokonywana codziennie, jeśli treść jelitowa nie podcieka, a przylepiec nie stracił szczelności.
Sprawdzanie przed wyjściem z domu, czy sprzęt stomijny jest na odpowiednim miejscu i czy nie stracił szczelności.