do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu,
o znacznym stopniu niepełnosprawności,
o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Pacjenci z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności 47ZN/ZND oraz dzieci objęte „Ustawą za życiem” 47DNmają możliwość korzystania z nielimitowanej ilości sztuk wyrobów chłonnych miesięcznie. W przypadku tych osób został zniesiony limit ilościowy.
Uprawnienia dodatkowe:
47DN - dzieci do 18 r. życia od urodzenia z ciężkimi i nieodwracalnymi upośledzeniami albo nieuleczalnymi chorobami zagrażającymi życiu - spełniające kryteria z Ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. z 2016 r. poz.1860)
47ZN - osoby od 16 r. życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności na podstawie Ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2028 r. poz. 932)
47ZND – dzieci do 16 r. życia - z niepełnosprawnością i wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji – na podstawie Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1532)
Wykupując zlecenie ze zwiększoną ilością, pacjent korzysta z proporcjonalnie większej refundacji.
Osobom niepełnosprawnym przysługuje prawo do wyrobów medycznych bez względu na okresy użytkowania, a ilość zaopatrzenia każdorazowo osoba uprawniona uzgadnia z pacjentem.
Lekarz może zlecić wyroby częściej i w większej ilości niż określa to rozporządzenie, w zależności od faktycznej potrzeby pacjenta.
Dokumenty zaświadczające o niepełnosprawności należy przedstawić osobie wystawiającej zlecenie, aby umieściła dane na zleceniu.
Decyzję ile sztuk wpisać na zleceniu podejmuje lekarz bądź osoba uprawniona do wystawienia zlecenia.